Wymiana napędu rozrządu to rutynowy zabieg, ale też to jedna z tych czynności serwisowych, które lepiej powierzać tylko zaufanym warsztatom. Do jej wykonania powinno się wybierać wyłącznie części o najwyższej jakości. Tu nie mam miejsca na pomyłki – najmniejszy błąd grozi zniszczeniem silnika
Zerwanie paska rozrządu często prowadzi do zniszczenia silnika
Wraz ze zużytym paskiem należy wymienić również współpracujące z nim elementy: rolki, napinacze, a często także pompę cieczy chłodzącej
Usługę warto zlecić tylko takiemu serwisowi, który zapewnia profesjonalną obsługę i udziela realnej gwarancji
Producenci samochodów nie bez powodu wyznaczają sztywne interwały wymiany pasków rozrządu. W tym przypadku nie można czekać, aż pojawią się objawy zużycia, bo zaniedbane, zużyte paski z reguły zrywają się bez żadnego ostrzeżenia. Konsekwencje takiej awarii są niemal zawsze poważne – najczęściej tłoki zderzają się z zaworami, a silnik nadaje się do remontu, a czasem nawet tylko do wymiany.
Zalecane interwały wymiany różnią się w zależności od konkretnego silnika, często zdarza się, że nawet teoretycznie te same jednostki, tyle że z różnych roczników, mogą mieć inne zalecenia dotyczące napędu rozrządu. Typowy w dzisiejszych silnikach interwał to 120 tys. km/5 lat, chociaż w niektórych modelach producenci zalecają wymianę napędu rozrządu nawet tylko co 240 tys. km/10 lat, ale są to paski o specjalnej konstrukcji, np. pracujące w kąpieli olejowej.
Zdarza się, że producenci aut zmieniają zalecenia dotyczące interwałów wymiany pasków rozrządu w modelach, które są już od dłuższego czasu na rynku – dzieje się tak wtedy, kiedy okazuje się, że usterki tego układu mogą pojawiać się wcześniej. Ważne więc, żeby serwis miał dostęp do aktualnej dokumentacji serwisowej.