PRZEGLĄD USŁUGI

Napełnianie układu klimatyzacji czynnikiem chłodzącym jest podstawową czynnością serwisową. Pamiętajmy, że nawet szczelny układ klimatyzacji samochodowej traci rocznie do 15% tego czynnika – jednocześnie absorbując wilgoć z powietrza atmosferycznego. Materiał, z którego wykonane są elastyczne gumowe przewody połączeniowe oraz wszelkie złącza i zawory nie zapewnia 100% szczelności.

Część wilgoci zatrzymuje i odfiltrowuje specjalny filtr (osuszacz), ale jego możliwości są ograniczone i maleją wraz z czasem. Ponieważ czynnik krążący w układzie klimatyzacji jest także nośnikiem specjalnego oleju, wydajność smarowania i uszczelniania układu poprzez olej wraz z ubywaniem czynnika maleje. Następstwem jest przyspieszone zużycie i potencjalne uszkodzenia mechaniczne części.

Dlatego też usługa zwana potocznie „nabijaniem klimy” składa się z kilku elementów diagnostyczno – serwisowych niezbędnych do sprawnego działania całego układu. W skład podstawowych czynności wchodzą: » sprawdzenie stanu i szczelności instalacji, » sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego, » czyszczenie układu i wymiana czynnika, » kontrola i ewentualne uzupełnienie oleju w układzie, » sprawdzenie wydajności układu chłodniczego.

Nasza firma dysponuje nowoczesną i w pełni automatyczną stacją do obsługi klimatyzacji, renomowanego niemieckiego producenta BOSCH. Urządzenie to umożliwia profesjonalną i wyjątkowo dokładną obsługę układów klimatyzacji z czynnikiem R134a.

Dodatkowo by zapewnić sprawność klimatyzacji, bezpieczeństwo i właściwy komfort użytkowania zaleca się również przeprowadzenie odgrzybiania układu wraz z wyminą filtra kabinowego (filtra przeciwpyłkowego). Przegląd klimatyzacji zaleca się co 15 000 km lub minimum raz do roku, niezależnie jednak od tego jeśli wyraźnie spada wydajność chłodzenia, układ nawiewowy nie radzi sobie z zaparowanymi szybami lub wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach należy niezwłocznie udać się do serwisu klimatyzacji.

Dlaczego warto korzystać z naszych usług ?

Oferujemy pełen zakres usług warsztatowych dla właścicieli pojazdów.
Nasi specjaliści wiedzą, jak obsługiwać szeroką gamę usług samochodowych.

    POPULARNE PYTANIA

    • Kiedy wykonać odgrzybianie klimatyzacji? Trzy przypadki

      1. Po pierwsze w sytuacji, w której kupiliście auto używane, ponieważ najczęściej nie wiadomo, kiedy ostatni raz klimatyzacja była czyszczona.
      2. Po drugie wtedy, gdy od ostatniej wizyty w serwisie na przeglądzie klimatyzacji minął rok.
      3. Po trzecie, gdy z klimatyzacji brzydko pachnie.
    • Jak często należy odgrzybiać klimatyzację samochodową? Czemu na wiosnę?

      Co 12 miesięcy. Na wiosnę – dlatego, że zimą i jesienią w powietrzu unosi się spora wilgoć. Również zawsze, gdy z klimatyzacji nieprzyjemnie pachnie – ponieważ to znak, że w kanałach wentylacji pojawiły się groźne dla zdrowia kultury bakterii. Zalecenia mechaników są proste – procedurę odgrzybiania trzeba powtarzać co 12 miesięcy zaraz na początku wiosny. Czemu akurat mowa o wiośnie? Warunki pracy klimatyzacji to dopiero jeden z czynników potęgujących rozwój bakterii w kanałach wentylacyjnych. Drugim i niewiele mniej ważnym jest wilgoć w powietrzu, która jest szczególnie duża jesienią i zimą. Jeżeli zatem kierowca wykona wcześniej przeglądu klimatyzacji, jest bardzo prawdopodobne, że wiosną – po zejściu ostatniego śniegu – będzie musiał go powtórzyć.

    • Dlaczego śmierdzi z klimatyzacji? Usuwanie zapachu z kanałów wentylacyjnych

      Zapach z pleśni z wentylacji oznacza rozwój kultur bakterii, co spowodowane jest wilgocią, np. z klimatyzacji. Bakterie mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, mogą wywoływać choroby.

      Kolejnym sygnałem, który powinien skłonić właściciela auta do zdecydowania się na odgrzybianie klimatyzacji, jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu podczas pracy wentylacji samochodowej. Najczęściej mowa o swądzie przypominającym pleśń. Co to oznacza? Że w kanałach wentylacyjnych wyrosły dość bogate kultury bakterii. A te mogą być skrajnie groźne dla zdrowia, a nawet życia pasażerów. Popularną chorobą powodowaną przez skrajnie zaniedbaną klimę jest chociażby legionelloza – schorzenie prowadzące m.in. do ślepoty.

    © Copyright 2021 Sadowski Gryfice przez RLenarczyk