PRZEGLĄD USŁUGI

Twój diesel pali więcej niż zwykle i niechętnie reaguje na dodanie gazu? Może to wskazywać na problem z filtrem cząstek stałych. Jeśli masz auto z DPF-em, zacznij od kontroli poziomu oleju!
Na zestawie zegarów dodatkowo zapalają się kontrolki ostrzegawcze, centralka sterująca przechodzi w tryb awaryjny, a warsztat doradza tzw. wypalanie serwisowe lub w ogóle zaleca wymianę filtra na nowy. Ostatnio coraz częściej stosuje się DPF-y z dodatkowym „udogodnieniem”, czyli układem redukcji tlenków azotu. System wymaga dolewania specjalnego płynu (np. AdBlue), a gdy jego poziom spadnie poniżej minimum, silnik przejdzie w tryb awaryjny lub w ogóle nie pozwoli się uruchomić.

W nieco lepszej sytuacji są właściciele diesli z FAP-em (dzieło francuskiego koncernu PSA), czyli „mokrym” filtrem cząstek stałych. FAP bowiem przyzwoicie radzi sobie w mieście, choć jest droższy w eksploatacji niż „suchy” DPF – konieczność okresowego uzupełniania płynu katalizującego wypalanie (od ok. 100 zł/l), a najczęściej po 100-160 tys. km filtr trzeba wymienić.

Jeśli zauważycie, że filtr wypala się co 100-200 km, a nie – tak jak powinien – co 400-700 km, to albo zbliża się on do końca swego żywota, albo mamy do czynienia z usterką osprzętu silnika.

No właśnie – co zrobić w sytuacji, gdy jednak dojdzie do awarii, a na zestawie zegarów zapali się złowroga kontrolka filtra lub awarii silnika? Na początek wyjścia są dwa: wyskakujecie na pustą obwodnicę, a dopiero jeśli to nie pomoże, umawiacie termin w warsztacie, gdzie zostanie przeprowadzone tzw. serwisowe wypalanie. Pamiętajcie jednak o tym, że aby taka operacja nie zaszkodziła silnikowi, nie należy jej wykonywać za często. Awaryjne wypalanie najczęściej odbywa się na hali i wiąże się z dużym wzrostem temperatury głowicy oraz osprzętu. Niektórzy mechanicy sięgają też po specjalne chemikalia do regeneracji filtrów, ale są to środki bardzo agresywne, wypłukujące z DPF-a istotne metale szlachetne.

Czasem okazuje się, że filtr jest już tak mocno zapchany lub wyeksploatowany (np. zabrudzony olejem), że nie da się go uratować. Wówczas konieczna będzie wymiana na nowy. Ceny co prawda nieco spadły, ale – jak wspomnieliśmy – nadal nie należą do niskich. Jest i inne, najbardziej radykalne wyjście. Filtr można po prostu usunąć z układu wydechowego. Operacja jest dwuznaczna z punktu widzenia przepisów, niemało kosztuje (800-1500 zł) i wymaga modyfikacji programu sterującego pracą silnika. Ale pozwala bez obaw jeździć po mieście.

W jaki sposób uniknąć problemów z filtrem DPF!
Podstawa to poprawna eksploatacja! Jeśli auto jeździ dużo po mieście, co kilkaset kilometrów trzeba je „przegonić” z wyższą prędkością, np. po obwodnicy (minimum 15 min!). Pod żadnym pozorem nie wolno wyłączać silnika, gdy filtr się wypala.

Uwaga: w wielu autach proces regeneracji DPF-a nie jest sygnalizowany na zestawie zegarów, więc będziecie musieli polegać na własnej czujności. Kontrolka z reguły oznacza, że DPF już się zapchał! Często poziom napełnienia filtra można sprawdzić za pomocą komputera diagnostycznego.

O tym, że filtr postanowił się wypalić, świadczą m.in.: wzrost spalania chwilowego, włączenie się wentylatorów silnika i niekiedy siwoszary dym wydobywający się z rury wydechowej.

Grozi to tzw. rozbieganiem silnika, a w konsekwencji – „zmieleniem” jego wnętrzności. Duży wpływ na stan i działanie DPF-a ma stan osprzętu silnika, np. zaworu EGR, wtrysków.

Dlaczego warto korzystać z naszych usług ?

  • Profesjonalny sprzęt – duże znaczenie dla poprawnie wykonanej usługi mają urządzenia wykorzystywane w serwisie. Niezbędnym jest posiadanie: montażownicy, wyważarki, klucza dynamometrycznego, skalibrowany manometr, kompresor, bezpieczny podnośnik, opcjonalnie myjka do kół.
  • Wykwalifikowany personel – Nasi eksperci są przeszkoleni z obsługi i montażu wszystkich rodzajów opon osobowych (np. z czujnikami TPMS lub RunFlat).
    Każdy pracownik przechodzi przez obowiązkowy cykl szkoleń. Dzięki temu nabywa najwyższe umiejętności.  Nasi specjaliści są w stanie pomóc we właściwym doborze opon. Dopasują opony z odpowiednią homologacją, indeksem prędkości oraz nośności.
  • Materiały wysokiej jakości – Na jakość usługi mają wpływ również akcesoria używane podczas montażu. Używane zawory, nakrętki, śruby, pierścienie centrujące, odważniki, płyny, kleje oraz pasty do montażu są zawsze najwyższej jakości.
  • Dbałość o szczegóły – Prawidłowa wymiana opon wymaga wykonania wielu dodatkowych czynności:
    • Umieszczenia śrub w specjalnych pojemnikach.
    • Oczyszczanie i zabezpieczania powierzchni styku felgi z piastą.
    • Wymiana zaworów.
    • Stosowanie zabezpieczeń zapobiegającym uszkodzeniom felg (nakładki zabezpieczające).
    • Przepompowanie koła do minimum 3,5 bara.
    • Oczyszczenie miejsca montażu odważników.
    • Wykonanie optymalizacji*.
    • Użycie klucza dynamometrycznego.
    • Usługa kalibracji czujników TPMS*.

*gdy jest wymagane

  • Dodatkowe usługi serwisie –  Podczas wymiany opon należy skontrolować:
    • Ustawienie zbieżności oraz geometrii kół.
    • Stan klocków i tarcz hamulcowych.
    • Stan elementów zawieszenia i układu kierowniczego.

POPULARNE PYTANIA

  • Czym różni się filtr FAP i filtr DPF? Różnice pomiędzy mokrymi i suchymi filtrami cząstek stałych

      • Filtr FAP wymaga stosowania specjalnego, płynnego środka, obniżającego temperaturę samozapłonu sadzy
      • Filtr FAP jest częścią eksploatacyjną, przeznaczoną do okresowej wymiany (producent samochodu określa czas – przebieg/lata – po jakim należy zamontować nowy filtr
      • Są to dwie zasadnicze różnice pomiędzy filtrami FAP i DPF

      Konkurencyjny filtr DPF miał być, zgodnie z założeniami, częścią bezobsługową, wystarczającą na cały okres użytkowania auta. Założenie to w zupełności nie sprawdziło się w praktyce, o czym boleśnie przekonało się wielu właścicieli aut z silnikami wysokoprężnymi.

  • Jak dbać o filtr cząstek stałych FAP?

    • Uzupełnianie płynu katalicznego
    • Tankowanie większych ilości paliwa
    • Jazda na trasach, zamiast po mieście
    • Niskopopiołowe oleje silnikowe
    • Nie przyspieszać gwałtownie z niskich obrotów
    • Nie przerywać wypalania filtra, czyli regeneracji aktywnej

    To, że filtr trzeba wymienić po 120 czy 160 tys. km przebiegu, nie oznacza, że wcześniej nie ulegnie on zapchaniu. Może do tego dojść, nawet pomimo stosowania płynu katalitycznego.

    Przede wszystkim, trzeba pamiętać o uzupełnieniu poziomu płynu katalitycznego, gdy zapali się kontrolka. Trzeba też pamiętać o tankowaniu większych ilości oleju napędowego. Pozwala to na odpowiednie dawkowanie przez komputer płynu katalitycznego.

    Kierowca powinien jak najczęściej poruszać się poza miastem, po trasach, z prędkością powyżej 70 km/h. Na każde 150 km pokonane tylko na terenie miasta, powinno przypadać kilkanaście minut dynamicznej jazdy poza miastem. Trzeba też pamiętać o tankowaniu dobrego paliwa z pewnych stacji (o nisk id=”12″iej zawartości siarki, dzięki ciągłym kontrolom jakość paliwa w Polsce jest dobra).

    Koniecznie trzeba stosować niskopopiołowe oleje silnikowe(pozbawione dużych ilości dodatków zapobiegających starzeniu) tzw. Low Saps, o specyfikacji zalecanej przez producenta auta.

    Trzeba też unikać gwałtownego przyspieszania z niskich obrotów(wtedy powstaje bardzo dużo sadzy).

© Copyright 2021 Sadowski Gryfice przez RLenarczyk